Pool Maintenance and Service

Pool Maintenance and Service

Your swimming poolneeds regular maintenance. Therefore, you need to develop a strong foundation for pool maintenance.

Once you know how your pool works, the best ways to care for it, and how to plan it, you'll be ready to tackle any potential pool problems that come your way.

 

Good Pool Care Starts With Knowing Your Pool 

You should brush all parts of the pool before you can enjoy proper care. In fact, if you look at it, you don't need to take courses or do a PhD. Swimming science from Harvard. But knowing the basic parts and functions of your pool will help you keep everything running smoothly and make it easier to fix problems when they arise.


Swimming Pool Basic Components

 

Like most major household appliances, you can escape the fantasy as much as you want in the swimming pool. You can add advanced heating, lighting options, install high-tech pool blinds, and even enjoy music while swimming with underwater pool speakers. But whether you have a simple backyard pool or a large underground Oasis in the shape of an Elvis, every pool has four components that require regular maintenance to keep up the good times.

These include:

Havuz suyu

Havuzun iç duvarı veya kaplaması

Havuz filtre sistemi

Havuz sıyırıcılar ve dönüş sistemi

1. Havuz Suyu

Bu size biraz basit gelebilir ama havuzunuzdaki su, kalıcı havuz mutluluğunun anahtarıdır. Temiz ve dengeli olmak sizi ve ailenizi mikroplardan ve hastalıklardan korur. Ayrıca korozyon veya mineral birikmesi nedeniyle pahalı donanım onarımlarından kaçınmanıza ve tüm havuzunuzun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

2. Havuz

Havuz astarınızın duvarları havuz suyu ve içine giren her şeyle sürekli temas halindedir. Bu yüzeyleri iyi durumda tutmak, yosun, küf ve kalıntılardan arındırmak havuzunuzun temiz ve güvenli kalmasına yardımcı olacaktır.

3. Havuz Filtre Sistemi

Havuzunuzun pompaları hem kalp hem de karaciğerdir. Tamam, kulağa biraz tuhaf geliyor ama bir düşünün: havuz pompanız su çeker, kalbinizin kanınızla yaptığı gibi suyunuzu dolaşımda tutar. Havuz filtreniz, dün gece yediğiniz kızarmış yiyecekleri karaciğerde filtrelemek gibi kiri ve diğer zararlı mikroorganizmaları suyunuzdan uzaklaştırır.

Hem sizi hem de havuzunuzu hasardan korur. Çalışan bir filtre sistemi olmadan havuzunuz kirlenir, kirlenir ve sağlıksız hale gelir.

Kurulumunuza bağlı olarak bir kartuş filtreniz, bir kum filtreniz, diyatomlu toprak (d. E.) filtreniz olabilir. Veya tuzlu su sisteminiz varsa, tuzlu su klorlayıcı da olabilir. 

 

4. Havuz Sıyırıcılar

Havuzunuzun filtresi karaciğerinizse, sıyırıcılarınız ve geri dönüşleriniz damarlarınız ve atardamarlarınızdır. Sıyırıcılarınız - teleskobik direğe bağlı bir temizleme aleti olan bir ağ sıyırıcı ile karıştırılmamalıdır - temizlik için suyu filtreye çekerken, ters çevirmeler temizlenmiş suyu havuza geri iter. Ve damarlarınız ve atardamarlarınız gibi, temiz olduklarında en iyi şekilde çalışırlar.

Hiçbir havuz birbirine benzemez ve zaman geçtikçe havuzunuza özel havuz bakımı zorluklarıyla karşılaşabilirsiniz. Ancak, bu dört havuz bileşenini sağlam bir şekilde kavrarsanız, birçok zorlukla yüzleşmek için iyi bir donanıma sahip olursunuz.

 

Uygun havuz bakımının üç C'si

Etkili havuz bakımının temeli üç basit ama önemli kavram üzerine kuruludur: sirkülasyon, temizlik ve kimya.

 

1. İyi Su Sirkülasyonu

Çocukken bir izci toplantısına hiç ayak basmamış olsanız bile, muhtemelen durgun suyun bulanık ve pis olduğunu bilirsiniz. Havuzunuzda, tıpkı açık havada olduğu gibi, hareket eden su daha temiz, daha berrak ve daha güvenlidir. Doğru havuz sirkülasyonu, sağlıklı ve güvenli yüzmenin anahtarıdır.

İyi sirkülasyonu olan bir havuzun kirli su veya havuz yosunu istilası gibi sorunları nadiren olur. Sirkülasyonu en üst düzeye çıkarmak için pompanızı ve filtre sisteminizi günlük olarak çalıştırmanız gerekir.

Havuz pompanızı ne kadar süre çalıştırmalısınız? İdeal olarak, günde 24 saat, haftada 7 gün. Ancak bu herkesin bütçesi veya ekipmanı için mümkün olmadığı için filtrenizi günde en az 10 ila 12 saat çalıştırmanızı öneririz. Bu, suyu birkaç kez çevirecek ve havuzunuzun güvenli ve temiz kalmasına yardımcı olacaktır.

İyi bir havuz sirkülasyonunun bir diğer önemli bileşeni de bu durumda filtrenizin sık sık geri yıkanmasıdır, ters yıkama, filtrenizden geçen suyun akışının tersine çevrilmesi ve kirli su ve biriken kirleticilerin atıklara atılarak havuzunuzdan uzaklaştırılması anlamına gelir. Bir havuz filtresini nasıl temizleyeceğinizden emin değilseniz, bunu öğrenmek ve onu düzenli havuz bakım rutininizin bir parçası haline getirmek önemlidir.

Filtrenizi temizlemek ve geri yıkamak için kullandığınız yöntem, sahip olduğunuz filtrenin türüne bağlıdır, ancak temel kavramlar büyük ölçüde aynıdır.

İpucu: Havuzunuzda kum filtreniz varsa, filtreleme gücünü artırmak için bir bardak diyatomlu toprak tozu ekleyin. İki atomlu toprak kum filtrenizin ince partikülleri filtrelemesine yardımcı olduğu için kirli su daha hızlı temizlenir.

2. Havuz Temizleme Programı

Doğru sirkülasyona sahipse havuzunuzu temizlemeyi çok daha kolay hale getirdiniz. Ancak yine de eski moda dirsek gresi uygulamanız gerekecek. İşte ihtiyacınız olan temel araçlar:

Net skimmer
Havuz fırçası
Havuz vakumu Havuz
kullanımında hem doğa hem de kendi artıklarınız havuza karıştırılabilir. Aynı zamanda şampuan, parfüm ve saç, yaprak, kurbağa, böcek ve kuş pisliği gibi yabancı maddeler de havuza girebilir. Bakteriyel kontaminasyon risklerini de eklediğimizde, havuzunuzu temizlemek güvenli yüzmenin kesinlikle önemli bir parçası haline gelir.

Yağsız, fırçasız ve haftalık havuz vakumu en azından suyun ve duvarların pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır. Kabartma tozu macunu, fırçalarken hassas fayanslara veya vinil kaplamalara zarar vermeyen temel bir ovma temizleyicisi olarak özellikle işe yarar.

Otomatik bir havuz temizleyici, havuz temizleme sürenizi önemli ölçüde azaltabilir. Düzenli fırçalama ihtiyacını ortadan kaldırmaz, ancak her iki görevi de kolaylaştırabilir, temizlik yapmak yerine havuzunuzun keyfini çıkarmaya zaman ayırmanızı sağlar.

Ayrıca havuzunuza alışılmışın dışında birkaç ekleme ile temizlik hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Birkaç tenis topunu skimmer sepetinize veya hatta havuza atın ve güneş losyonu, kozmetik vb. kullanın. Yüzeyde kalan yağları emerler. Tek başına bir skimmerden daha fazla kirletici yakalayacak ekstra ince bir filtre oluşturmak için skimmer sepetlerinizi külotlu çoraplara da sarabilirsiniz.

Aşınma belirtileri göstermeye başladıklarında hem tenis toplarını hem de külotlu çorapları değiştirin.

İpucu: Bir yeraltı havuzunuz varsa, Derin Ucun altına yerleştirilen giderler, filtreye su çekilmesine yardımcı olur ve temizlik sırasında gevşek kalıntıları temizlemeyi kolaylaştırır. Yer üstü havuzlarda bu giderler yoktur, ancak su temizliğinde manuel havuz vakumuyla aynı artışı elde edebilirsiniz.

Vakumunuzu filtre sisteminize yerleştirin ve vakumun baş aşağı olduğundan emin olarak yer üstü havuzunuzun ortasına yerleştirin. Kirli suyu daha hızlı temizlemenize yardımcı olmak için ana tahliye olarak açın ve kullanın.

 

3. Dengeleyici Su Kimyası

Havuz kimyası kulağa korkutucu ve karmaşık gelebilir, ancak endişelenmenize gerek yok. Etkili havuz bakımı ve su bakımı önemli bir kısım olmasına rağmen, temel havuz kimyası şaşırtıcı derecede basittir.

Su bakım hilesi, çantanızdaki en önemli alet su test kitinizdir. Güvecinizi tatmadan baharatlamıyorsanız, kimyasalları kullanmadan önce havuz suyunu test edin. Suyunuzda ne olduğunu ve ne olmadığını anlamak, onu dengelemenin ilk adımıdır.

pH seviyeleri: havuz suyunuzun ne kadar asidik veya bazik olduğunun bir ölçüsü. Düşük pH seviyeleri asidik, yüksek seviyeler ise baziktir. Havuzunuz için ideal Aralık ayı 7,4 ila 7,6'dır.
Alkalinite: pH tamponu olarak çalışır ve baziklik veya asitlikte büyük artışların önlenmesine yardımcı olur. İdeal Aralık, milyonda 100 ila 150 parçadır (ppm). Ve havuzunuzun alkalinite seviyesini artırmak için kabartma tozu kullanabilirsiniz.
Dezenfektan seviyeleri: klor, brom vb. miktarı. havuz suyundaki uygun seviyeler, seçtiğiniz dezenfektan türüne göre değişir.
PH, alkalinite ve dezenfektan seviyenizi öğrendikten sonra su dengenizi eski haline getirmek için kimyasallar eklemeye başlayabilirsiniz. Acele etmeyin, tüm talimatları izleyin ve eklemeden önce her bir kimyasalın ne yaptığını ve suyu ve içinde yüzen insanları nasıl etkileyeceğini bildiğinizden emin olun.

 

Havuzunuzu Şok Etmeyi Unutmayın!

Arada bir, özellikle yağmurlu ve fırtınalı havalardan sonra veya bir havuz partisinden sonra dezenfektanınızın yardıma ihtiyacı olabilir. Dezenfektanınız maksimuma ulaştığında bile havuzunuzun temiz kalmasını sağlamak için havuzunuzu düzenli olarak şoklayın.

 

Havuzunuzu Akşamları Daima Şok Edin

Gün içinde havuzunuzu şok ederseniz, güneşin ultraviyole ışınları, kloru işini yapmaya fırsat bulamadan yutar. Suyunuza şoku ekleyin, ardından tamamen dolaştığından emin olmak için pompayı en az sekiz saat çalıştırın.

Bir Bakım Programı Oluşturun

Havuzunuz ve ona nasıl bakacağınız hakkında daha fazla bilgi edindikçe yapılacaklar listeniz biraz korkutucu görünmeye başlayabilir. Bir havuz bakım programı oluşturmak, düzenli kalmayı kolaylaştırır ve önemli görevlerin gözden kaçırılmamasını sağlar.

Havuzunuz sadece temel bakımlarla yeniliğini sürdürmekle kalmayacak, havuzunuzu kapatmak, sezon dışı bakım yapmak veya havuz sezonu döndüğünde havuzunuzu kullanmaya hazırlanmak gibi daha gelişmiş havuz bakım görevlerini de önceden planlayabileceksiniz. .

 

Programınızı Basit Tutun 

Havuz bakım planınızı yazın ve duvara, buzdolabına veya hatta yüzme havuzunuzun yakınında bir yere bantlayın. Evdeki diğer insanlar, bazı basit bakım işlerini yapmak için belirli günlerde ödevler yaparlar. Her görevin yanına bir ad yazın ve iş yükünü paylaşın.

Tatildeyken Havuzunuz İçin 3 İpucu

 

Okurlarımızın çoğunun yaz tatili ve kendi yüzme havuzları olduğu için, tatil havuzu bakımı için birkaç ipucu paylaşmaya karar verdim. Havuz dükkanında çalışırken bu soruyu çok sorardım. Tahmin edebileceğiniz kadar zor değil.

1. Komşunuza veya arkadaşınıza sorun

Siz yokken yüzme havuzunuzu temiz tutmak söz konusu olduğunda başarının anahtarı budur.

İdeal aday kendi havuzuna sahip olandır. Size ne yapacaklarını zaten bilmeleri avantajını verir. Arkadaşınıza veya komşunuza günde bir kez havuzu kontrol etmesini söyleyin ve onlara aşağıdakileri içeren basit bir kontrol listesi verin:

Sıyırıcı sepetini boşaltın)
Havuzun yüzeyini yağdan arındırın
Filtre basıncını kontrol edin (gerekirse geri yıkama)
Suyu bir test kiti veya test şeritleri ile test
edin Gerekli kimyasalları ekleyin (sadece ne yaptıklarını biliyorlarsa)


2. Bir Havuz Pompası Zamanlayıcısı Alın

 

Umarım pompanızda zaten bir zamanlayıcı vardır. Değilse, birine yatırım yapardım. Bunlar havuz bakımının en önemli parçalarıdır.

Zamanlayıcıyı havuzu günde en az 8 ila 12 saat çalıştıracak şekilde ayarlayın. Bir zamanlayıcınız varsa, harika! Aksi takdirde, günde 24 saat çalışmak sorun olmayacaktır. Havuzunuzu temiz tutmak için pompanızı ve filtrenizi çalıştırmak çok önemlidir ve bir zamanlayıcı kullanmak bir insandan çok daha mantıklıdır.

 

3. Evden Ayrılmadan Önce Havuz Suyunuzu Kontrol Edin

Havuz suyunuzun bir örneğini yerel havuz mağazanıza götürün ve profesyoneller tarafından kontrol ettirin.

Gitmeden önce herhangi bir sorun olmadığından emin olun. PH ve alkalinitenizin uygun şekilde dengelendiğinden ve dezenfektan seviyelerinizin doğru olduğundan emin olmalısınız.

pH: 7,4 ila 7,6
Alkalinite: Milyonda 100 parça (ppm) ila 150 ppm, 125 ppm ideal
Kalsiyum sertliği: 175 ppm ila 225 ppm veya beton ve alçı havuzlar için 200 ppm ila 275 ppm Klor havuzları için
: 1 ppm ila 3 ppm
bromlu havuzlar: 3 ppm ila 5 ppm
Biguanid havuzlar için: 30 ppm ila 50 ppm
Tuzlu su havuzları için: 0,5 ppm klor
Mineral sistemli havuzlar için: 0,5 ppm klor
Ayrıca, ayrılmadan önce havuzunuzun temiz ve kristal berraklığında olduğundan emin olun..
Hadi ama , Artık Havuz Suyunuz İçin Endişelenmenize Gerek Yok.

Having a swimming pool is one of the most enjoyable ways to have fun in the sun at home. Yes, it may need regular maintenance, but that doesn't mean you're going to spend your life chained to a vacuum or messing around with your chemistry kit.

In fact, once you know how your pool works, you can take pride in your own pool maintenance skills by understanding and planning ahead of time the maintenance it needs. You will enjoy not only swimming, but also the peace of mind that comes with regular and comprehensive pool maintenance.

Happy Swimming!

I want to get Maintenance, Repair or Service

I want to get Maintenance, Repair or Service

+90 212 549 87 84
FacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinPinterest